Jedlo nás spája – medzinárodná kuchárka
 
Jedlo nás spája. Je základným prvkom identity každej spoločnosti. Vďaka nemu môžeme poznávať nielen svojich susedov a priateľov, ale aj iných ľudí, kultúry a zvyky. Využívame to pri cestách do zahraničia, kedy skúsiť typické jedlo miestnej kuchyne býva samozrejmosťou. Ak nám zachutná, odchádzame s myšlienkou dokázať si takýto pokrm uvariť aj doma. S rovnakým želaním sme sa často vracali z našich partnerských miest, kde sme mali možnosť ochutnať veľa vynikajúcich jedál, ktoré u nás nie sú bežné, aj keď suroviny sú dostupné.

A nápad bol na svete! Spoločne so zemepisne najbližšími mestami, ktorými sú Prudnik v Poľsku a Rajec na Slovensku, vytvoríme kuchársku knihu, kde budú charakteristické pokrmy pre daný kraj. A pretože Česko, Slovensko a Poľsko sú krajiny Višegradskej skupiny, ktorá sa po vstupe do Európskej únie zamerala na presadzovanie spolupráce a stability v širšom regióne Strednej Európy, prizvali sme do projektu tiež Nadvirnu z Ukrajiny, ktorá podľa nás do tohto územia tiež patrí. Že sa jedná o zaujímavý nápad ocenili aj v Bratislave, keď náš projekt podporili dotáciou z Medzinárodného vyšehradského fondu.

Naša výzva našla u partnerov odozvu. Ochotne vyslali do Krnova svojich zástupcov, spoločne sme nakúpili suroviny a ingrediencie, obliekli sme si kuchárske zástery, varili a ochutnávali. Bol to gastronomický zážitok, o ktorý sme vás nechceli pripraviť. Stačí postupovať podľa receptov, o ktoré sa naši zahraniční priatelia s nami podelili. Verím, že vám výsledok bude chutnať rovnako ako nám.

Prajem vám dobrú chuť!
 
PhDr. Mgr. Jana Koukolová Petrová, starostka Krnova, Česká republika
 
 
 
 
 
 
 
PhDr. Mgr. Jana Koukolová Petrová,
starostka Krnova, Česká republika
 
 
Partnerské mestá a kraje   ...naspäť
Oficiálna stránka mesta Rajec, Mestský úrad Rajec, Námestie SNP 2/2, 01501 Rajec, IČO: 00321575
Identifikácia správcu obsahu a prehlásenie o prístupnostiPodmienky pre použitieImplementáciaIdentifikácia technického prevádzkovateľa