EURO FOTORAJ SLOVAKIA - 2011

Autor: Miroslav Bros, 08.02.2012
Do IX. ročníka bolo pozvaných 170 začínajúcich, amatérskych a profesionálnych fotografov z celého Slovenska, vrátane rodákov žijúcich v iných krajinách Eurozóny a Austrálie. „V Radnici je sprístupnených viac ako stovka farebných, čiernobielych a zapaspartovaných veľkofotografií vrátane makra, min. rozmeru 15x21cm. S účasťou i kvalitou podujatia som nad mieru spokojný. Máme účastníkov od Bratislavy, cez Považie, Kysuce, Oravu, Liptov, Košice až pod Vranov nad Topľou“, vyjadril sa hlavný organizátor podujatia Peter Pekarík. Deň pred vernisážou zasadala odborná porota v zložení fotografa a kameramana Ing. Miroslava Bellana a výtvarníka, umelca, karikaturistu, režiséra a scenáristu Mgr. Vlada Javorského.
Porota rozhodla, že 1.miesto za snímky športového charakteru s názvami „Nie je to Martikán“ a „Snehový jazyk“ získa Peter Honsch z Rajeckých Teplíc, 2.miesto získal študent Združenej školy v Žiline – Bytčici z odboru fotografia, inak rodák zo Starej Bystrice za snímku „Furmanské preteky“, 3.miesto obdržala Lucia Bechná zo Žiliny za snímku „Na lúke“ a 4.miesto získala Zuzana Minarovičová z Bratislavy za snímku „Nepálska sviečka“. Ocenenie podnikateľa Rajca Viliama Pekného FOTOFIT ROKA 2011 získal František Mandáček zo Zbýňova za snímku prírodného charakteru. Čestné uznanie si na vernisáži prevzali Ing. arch. Ľudovít Kupkovič so synom Jakubom, obidvaja zo Žiliny, Jaroslav Janovčík z Podtúreňa na Liptove, Marián Moravčík z Ľubochne pri Ružomberku, Štefan Veselovský tiež zo Žiliny, Čestné uznanie získali aj Michaela Mišík Ďurčanská z Bratislavy, Peter Vojtaško z Košíc, Poďakovanie obdržali Mgr. Jozef Pira z Čečejoviec, Natália Paprskárová a Marián Čerňanský z Rajca, Lukáš Stašák z Trstenej, Martin Stenchlák ml. zo Žiliny a Peter Kamenec z Vranova nad Topľou. Podľa predsedu poroty Mgr. Vlada Javorského boli víťazné snímky výrazné, dynamické, akčné, kvalitne technicky spracované.
O kultúrnu vložku na gitare a klavíri sa postarali Žilinčania Matúš Darmo a Tomáš Pohúnek.
Poďakovanie patrí mediálnym partnerom: týždenníkom Žilinský večerník a Žilinské noviny, mesačníkom Rajčan a Fórum, televízii Patriot a spoluorganizátorom a sponzorom, ktorými boli: primátor Rajca Ing. Ján Rybárik, riaditeľ ČSOB v Považskej Bystrici Ing. Karol Dobeš, exprimátor Žiliny Ing. Ivan Harman a podnikateľ Rajca Viliam Pekný.